Julia Donaldson i Axel Scheffler znani są wielu czytelnikom. W szczególności tym młodszym, którzy mieli okazję poznać już kultowego Gruffalo. Ten bajeczny potwór, który mieszkał w lesie stał się ulubieńcem wielu dzieci – pomimo tego, że do przyjaznych w sumie nie należał. Julia i Axel trafili jednak ze swoim przekazem do swoich czytelników. Przygody Gruffalo zostały przetłumaczone na 75 języków. Na całym świecie książka sprzedała się w nakładzie ponad 17 000 000 egzemplarzy. Niech więc liczby przemówią same za siebie. Czytelnicy mogą znać ich również z powieści “Miejsce na miotle” oraz “Stick Man”. Teraz czas na “Ćmony i Smeśki” (https://www.taniaksiazka.pl/cmony-i-smeski-axel-scheffler-p-1338281.html).

O miłości słów kilka

Jak wytłumaczyć swoim dzieciom zjawisko miłości? Czy da się to opisać w prostych słowach? Można się o to pokusić. Jednak nie każdy rodzic będzie miał taki talent. W tym może pomóc nam jednak fascynująca książka, którą napisała Julia Donaldson i Axel Scheffler. Tym razem przenosimy się do kosmosu, gdzie żyją Ćmony i Smeśki. Nie, nie są to jednak dwa przyjazne sobie narody. Wręcz przeciwnie. Jeden naród nie chce z drugim mieć nic wspólnego. Ćmony są całe czerwone i kochają spożywać jedynie różowe mleko, które według nich jest bardzo dobre w smaku. Smeśki z kolei są całe niebieskie. Ich ulubionym napojem jest czarna herbata, która również jest niczego sobie. Do tej pory obie nacje żyły z dala od siebie, jedynie tolerując swoją bardzo odległą obecność. Do pewnego czasu. Oto Żanetka, która jest Ćmonką. No i jest również Arturek, który należy do Smeśków. Nasi główni bohaterowie poznają się i zaczynają pałać do siebie wielką miłością. Czy jednak takie uczucie ma szansę na przetrwanie, jeżeli ich nacje się nie lubią?

Miłość ponad wszystko

Oczywiście, że nie. Babcia Arturka nawet nie chce słyszeć o kimś takim jak Żanetka. Kategorycznie nakazuje swojemu wnukowi zerwanie znajomości z dziewczynką. Wcale nie jest lepiej po stronie Żanetki. Jej dziadek również nie chce słyszeć ani jednego słowa na temat miłości do Arturka i doprowadza do zerwania więzi z chłopcem. Czy jw tym wypadku ta powoli rodząca się miłość ma szansę na przetrwanie? To pokaże nam książka “Ćmony i Smeśki“. Tak wielu rodziców może doskonale tą historię skojarzyć ze znaną nam włoską parą – Romeo i Julią, którzy również walczyli o swoją miłość. Tutaj również mamy taki przypadek – tylko, że w wersji dla dzieci. Przesłanie tej książki wydaje się bardzo aktualne. Czy czasem nie warto odpuścić sobie wszelkie waśnie w obliczu miłości dwojga osób? Oczywiście, że tak. I ta wspaniała książeczka z pięknie wykonanymi ilustracjami dzieciom to pokazuje.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com